Arıcak.net üzerine...

Yakın zamanda okumuş olduğum bir haberde Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) uzayda uzun vadeli ve geniş katılımlı görevlerde gıda tedarikine yönelik talebin karşılanmasını hedeflemek üzere Ay'da gıda kaynaklarının geliştirilmesini hedefliyormuş. İlgili haber bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı haliyle... İnsanoğlunun artık mavi gezegenimiz harici bir yerde gıda tedarikine başlayacağı haberlerinin payandasının teknoloji olduğu aşikardır zira insanlık tarihinin başlangıcından itibaren teknolojinin akıl almaz biçimde, durdurak bilmeksizin en hızlı gelişim gösterdiği bu çağda bu tür haberleri hatta daha şaşırtıcı olanlarını duyar olacağımız gerçeği kocaman bir şekilde karşımızda durmaktadır. 
*
*
Teknolojinin gelişmesi beraberinde medeniyete, bilime ve en nihayetinde refaha doğrudan etki etmektir. Mesela; 1945 yılında ENIAC ismiyle tasarlanan, üretilen ilk bilgisayar 30 ton gibi devasa bir kütlede iken aynı işlevi gören dizüstü bilgisayarlar ise günümüzde sadece birkaç kilo olmaktadır. 
*
*
Hayatımıza hergün biraz daha fazla giren mobil telefonlar, elektrik ile çalışan otomobiller, güneş enerjisi ile kendini şarj eden mimari yapılar ve bu şekilde benzerleri çok sıralanabilir argümanlar teknolojik gelişimin başka bir unsurudurlar. Tabikii yazılım dünyasının, teknoloji pastasında aslan payına sahip olduğu yadsınamaz bir hal ile karşımıza çıkmaktadır. Yazılımın, mobil uygulamaların böylesine hızlı geliştiği ve "Z Kuşağı" olarak tabir edilen son jenerasyon gençlik için -haklı olarak- vazgeçil(e)mez bir hal alan sosyal medya uygulamalarının, blog sayfalarının hatta bir meslek haline gelen ve youtuber ismiyle anılan kişilerin önlenemez yükselişinin devrana hakim olduğu bu zaman diliminde enformasyonun ne denli önemli ve de gelişime açık olduğu ortaya çıkmaktadır. Çünkü artık insanlar modern, pratik ve çok hızlı bir şekilde sonuç veren 'Google' bir ansiklopediye, birkaç saniyede hiç fiziki şubesine uğramadan faturalarını, ödeme işlemlerini yapabileceği bankacılık uygulamalarına, her an taşınabilir formatta üretilen ve içine kişisel veri niteliğinde her nevi görüntü, şarkı, video ve belgenin saklanabileceği harici disklere sahiptirler.
*
*
Bu değişim ve gelişim yukarıda saymış olduğum birkaç örnekte de olduğu gibi hayatın her alanında karşımıza çıkmakta ve doğal olarak her insanın kendi refah artışına vesile olacağından bu değişime ayak uydurulmakta, nasiplenilmektedir. İşte tam da bu noktada fiili olarak yayın hayatına başlayan Arıcak.Net web sitesini ilçemiz/yöremiz için bilgi çağı olarak addedilen günümüz için  değerli bir kazanım olarak görmekteyim. 
*
*
Memleketimiz hakkında yerel veya ulusal haberleri, çeşitli görsel öğeleri, yaşayan büyüklerimiz veya kanaat önderlerimiz ile yapılacak röportajları gibi v.s çeşitli hizmetleri, bölgemizin mevcut ekonomik durumundan dolaya başka yerlerde yaşıyor olan birçok hemşehrimize tabiri caizse ülkemizin her yerinde hatta her noktasında bir şube/temsilcilik açmış ve dilenildiği zaman hizmet vermeye hazır ve nazır olan bir dernek, sivil toplum kuruluşu gibi tek bir noktada görme/gezinme imkanı veren sitenin zamanla daha kurumsal, randımanlı bir hal alacağını düşünmekteyim. 
*
*
Siteye şöyle bir göz attığım zaman; modern ve estetik bir bakış açısı ile tasarlanması, yazı puntosunun ve aynı zamanda görsel öğelerinin kararında olması, farklı seslere yön vereceğinin alameti olan köşe yazarları kısmının bulunması, ilçemizi daha önce görmeyen kişiler için galeri/ilçemizden kareler kısmının bulunması, haber veya paylaşımda bulunmak isteyen herkes için bütün sosyal medya kanalları aracılığıyla iletişim kurma imkanı vermesi gözüme ilk çarpan münasip, müspet özellikler olmuştur. Umarım zamanla yerel ve ulusal medyada ses getirecek kalitede hızlı ve gerçeğe olan sadakatinden asla vazgeçmeyen şuurundan hareketle haber, gönderi sirkülasyonuna ev sahipliği yapacak meziyetlere/nama sahip olan ve bu noktaya kadar ulaşmasına da elbirliğiyle farklı fikir ve tezahürlerin yansımasına borçlu olan bir bilgi kaynağına dönüşür. 
*
*
Bu duygu ve düşüncelerle fikir sürecinden web sitesi yayınlanması aşamasına kadar katkı sunan herkesin eline emeğine sağlık diyor siteye yayın hayatında başarılar diliyorum. 

Kaynak: ArıcakNet