Bakan Kurum'dan Kira Desteği

Bakan Kurum'dan Kira Desteği

Bakan Kurum , kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgiler vererek, kira desteğinin 1.500 liraya çıkarıldığını duyurdu.

Türkiye geneli yapılacak kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili de bilgi veren Bakan Kurum,Elazığ ve Malatya’da 30 bin 791 konut yine 5 bin 230 köy evini, bin 100 tane ahırımızı vatandaşlarımıza söz verdiğimiz şekliyle 1 yıl içerisinde teslim edip vatandaşlarımızı daha sağlam, daha güvenli alanlara taşıdıklarını ifade etti.

Bakan Kurum açıklamasında , “2 yıl önce Elazığ ve Malatya’da deprem oldu ve yine ardından İzmir’imizde, güzel İzmir’imizde deprem yaşadık. Aynı seferberlik anlayışıyla vatandaşlarımızın yanında olduk, yaralarını hızlı bir şekilde sarmanın gayreti içerisinde olduk. Elazığ ve Malatya’da 30 bin 791 konut yine 5 bin 230 köy evini, bin 100 tane ahırımızı vatandaşlarımıza söz verdiğimiz şekliyle 1 yıl içerisinde teslim edip vatandaşlarımızı daha sağlam, daha güvenli alanlara taşıdık. Elazığ tarihinin, Malatya tarihinin en büyük dönüşüm projelerini vatandaşımızla, milletimizle bir olarak gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

"26 BİN SOSYAL DONATI ALANI KAZANDIRDIK’’

Türkiye geneli yapılacak kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili de bilgi veren Bakan Kurum, ‘’Deprem bugün Türkiye’nin baş etmesi gereken en önemli sorunudur. Ülkemizin yüzde 66’sı deprem riski altında ve yaşadığımız toprakların, nüfusumuzun yüzde 71’i de bu alanlarda yaşıyor. Her depremde şunu gördük; deprem değil, sağlıksız binalar küçücük çocuklarımızın, yaşlılarımızın, gençlerimizin canını alıyor. Ülkemizde sağlıklı yapı stokunu artırmak için TOKİ’yle, 2002 yılında başlattığımız planlı kentleşme ve konut seferberliğiyle 20 yılda, 1 milyon 170 bin konut ve işyeri yaptık. Her bir konutu bir yaşam alanı olacak şekilde yeşil alanları, okulları, camileri ile birlikte kurguladık. Şehirlerimize stadyumdan hastanelere, okullardan kamu binalarına 26 bin sosyal donatı alanı kazandırdık’’ dedi.

Bakan Kurum ayrıca belediyelere de yüzde 50'ye kadar faiz desteği verileceğini vurgulayarak kentsel dönüşümde desteğin artacağını , kira desteğinin 1.150 liradan 1.500 liraya çıkarılacağını ve firmalara da verilen 400 bin liralık desteğin 600 bin liraya yükseltildiğini söyledi.

sondakika23

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2022, 11:40

Arıcak Net

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER