DEVA’dan Ekinözü Çıkışı

DEVA’dan Ekinözü Çıkışı

DEVA Partisi Elazığ İl Başkanı Mehmet Kangal, Ekinözü köyü ile ilgili flaş bir açıklamaya imza atarak ciddi iddialarda bulundu.

Başkan Kangal açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan, eski ismi Habap , şimdiki ismi ile Ekinözü Köyü , Elazığ’ın en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Bu köyümüzde yıllardır devam eden sorunların, bir türlü çözülememiş olması ve köy halkının mağduriyeti sebebi ile , tarafımıza gelen talepler neticesinde; Köy muhtarımız ve vatandaşlarımız ile yapılan görüşmelerde ;

Şahıs arazilerinin dışında kalan, köy merası , dere yatağı , kayalık , köy çeşmeleri, mezarlık , cami , eski kilise ve tüm tarihi alanların köyün ortak kullanımında olması gerektiğini ve eski tarihli kayıtlarda, buraların açıkça köyün ortak malı olarak göründüğünü , ancak yıllar önce, hiç bilinmeyen bir vakıf tarafından buraların yolsuz olarak, tescil edilmesi sebebi ile mağduriyet yaşadıklarını , bu hali ile ortalama; bin 500-2 bin nüfusa sahip köyde, yaşam alanlarının kalmadığını belirtmişlerdir. Özellikle , tüm mera alanları bu vakıf adına tescil edildiği için , geçimini hayvancılıkla sağlayan köylünün, büyük sıkıntı çektiği ve bu sebeple maddi kayıplarının had safhada olduğu görülmüştür.

Bunun yanında köyde daha büyük bir sıkıntı olan su sorunu mevuttur. Köyün kadimden beridir akan su kaynakları , vakıf tarafından bahsedilen arazilerin taş ocağına kiraya verilmesi sebebi ile , bu bölgeden beslenen kaynaklar, kurumuş ve köylünün temiz su ihtiyacı karşılanamaz olmuştur. Başta bu sorunlar olmak üzere; daha bir çok sorunla karşı karşıya olan Ekinözü Köyü Halkı adına, her türlü mücadeleyi veren köy muhtarı , şimdiye kadar ne yazık ki sesini yetkililere duyuramamış ve mağdur olan köylünün sorunlarına çare bulunamamıştır.

Bizlerin yetkililerden talebi; ortak yaşam alanları elinden alınmış olan köy halkımızın bu sorunlarının giderilmesi için, gerekli hassasiyetin gözetilerek , bir an önce sorunlara çare bulunmasıdır.”

Arıcak Net

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER