Elazığ'da tropik Afrika meyvesi yetiştirdi

Elazığ'da tropik Afrika meyvesi yetiştirdi

Türkiye’de sadece Alanya bölgesinde yetiştirilen ve sadece online satışla adet şeklinde satışa sunulan Kivanonun yaklaşık 6 ay sonra hasadına başlayan genç girişimci Tanyıldızı, her bir kökten yaklaşık 50 adet ürün elde etti. Afrika kavunu ya da boynuzlu kavun olarak da isimlendirilen meyvenin, antioksidan özellikleri barındırdığı için başta kanser ve idrar yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği, yüksek C vitaminiyle de bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliyor.

BİR KÖKÜNDEN 40 İLE 50 TANEYE YAKIN MEYVE ALABİLDİK'

Afrika kökenli bir meyve yetiştirdiklerini dile getiren Tanyıldızı, “Bitkimiz Afrika kökenli, tropikal bir meyve. Meyvenin orijinal ismi, Kivano. Afrika kavunu ya da boynuzlu kavun olarak da isimlendirilen biri ürün. Bu ürünün bir kökünden 40 ile 50 taneye yakın meyve alabildik, verimi yüksek. Daha sonradan bu yetiştirdiğimiz ürünleri çevre köylerdeki çiftçi arkadaşlarımızla tohumlarını paylaşarak onlara bir gelir kapısı olabileceğini düşündük” diye konuştu.

KÖY MUHTARI, ‘ÇİFTÇİMİZE BİR GELİR KAPISI OLACAK BİR MEYVE YETİŞTİRDİ’

Köy Muhtarı Hüseyin Ağır ise, “Talha hocamız, bu yıl tropik bir meyve yetiştirdi. Afrika kökenli, Türkiye’de Alanya bölgesinde çoğunlukla yetiştirilen deneme amaçlı bir ekim yaptı. Bizim bölgede de çok iyi verim verdi. Kök bazında yaklaşık 50 adet civarı verim verdi.

Çiftçimize, köylümüze ve bölgemize tohum konusunda da dağıtımlarını yapıyor. Çiftçimize bir gelir kapısı olacak bir meyve yetiştirdi” ifadelerini kullandı.

sondakika23

Arıcak Net

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER