Fırat Üniversitesi ile Munzur Üniversitesi Arasında Akademik İş birliği Protokolü İmzalandı

Fırat Üniversitesi ile Munzur Üniversitesi Arasında Akademik İş birliği Protokolü İmzalandı

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Munzur Üniversitesi’ni ziyaret ederek bölgesel iş birlikleri ile ilgili protokol imzaladı. ‘Stratejik Hammaddeler ve İleri Teknoloji Uygulamaları’ başta olmak üzere ortak bilimsel çalışmalar yürütülmesini kapsayan protokol ile eğitim-öğretim, Ar-Ge, karşılıklı akademik ve fiziki altyapıların kullandırılması, ortaklaşa planlanarak uygulanan ya da iki üniversitenin birlikte katılacağı akademik etkinlikler, öğretim elemanları/öğrencileri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve bilimsel amaçlı organizasyonlardaki deneyimlerin paylaşılmasının amaçlandığı belirtildi. İki üniversite arasındaki akademik iş birliği protokolü, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ve Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek tarafından imzalandı.

Prof. Dr. Fahrettin Göktaş: “Yapılan iş birlikleri ile daha etkili ve sonuç odaklı çıktılar elde edeceğiz”

Bölgesel kalkınmanın sağlanmasında üniversitelere büyük iş düştüğünü, belirten FÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “Yapılan iş birlikleri ile daha etkili ve sonuç odaklı çıktılar elde edebileceğiz. Araştırma Üniversitesi olmamızdan dolayı, bölgedeki bütün üniversitelerle iş birliği yaparak etki ve ürün odaklı ortak Ar-Ge projeleri yapmayı hedefliyoruz. Özellikle yurtdışı kaynaklı projelerin sayısının arttırılması için bölgedeki üniversitelerin yakın çalışmaları gerekiyor. Bu konuda Araştırma Üniversitesi olan Fırat Üniversitesi, kalkınmaya katkı sağlayacak her türlü çalışmanın parçası olmaktan büyük mutluluk duyacak. İmzalanan protokolün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Prof. Dr. Ubeyde İpek: “Kısa sürede kurumlar arası iş birliği neticesinde çok sayıda dış kaynaklı Ar-Ge projesi yapmayı hedefliyoruz”

Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek ise,“Stratejik Hammaddeler ve İleri Teknoloji Uygulamaları alanında Munzur Üniversitesi, YÖK tarafından Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Üniversitesi olarak onaylandı. Özellikle bu alanda yapılan çalışmaları arttıracağız. Kurumlar arası iş birliği ile ortak lisansüstü tezlerin yürütülmesi, ortak projelerin yürütülmesi ayrıca projelerden çıkan fikri ürünleri ticarileştirmeyi amaçlıyoruz. Kısa sürede bu iş birliği Kısa sürede bu iş birliği ” dedi.

ArıcakNet

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2022, 13:58

Arıcak Net

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER