Heykel Sanatçısı Keçeci 2 Bin Endüstriyel Atıktan Atatürk Portesi Yaptı

Heykel Sanatçısı Keçeci 2 Bin Endüstriyel Atıktan Atatürk Portesi Yaptı

Yurt içi ve yurt dışı birçok ödül alan Keçeci, eserlerini işlerken sosyal ve kültürel mesajlar vermeyi de ihmal etmiyor. ‘Demir Adam’ olarak da adlandırılan Keçeci, kendi müzesinde sergilemek için farklı bir esere imza attı. Keçeci, 2 aylık bir çalışma sonrasında bin 500 cıvata somonu olmak üzere toplam 2 bin endüstriyel atık kullanarak Atatürk portesi yaptı. Keçesi aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün imzalarını da işlediği eserinde, Atatürk’ün sanatçı kimliğini de ortaya koydu.
 

KEÇECİ: GRAFİK KÖKENLİ BİR SANATÇIYIM Atatürk’ün birçok özelliğinin sayılabileceğini aktaran Keçeci, “Lider özellikleri, bir komutan olması veya yapmış olduğu devrimlerdeki özelliklerini biz saymakla bitiremeyiz. Yani muazzam bir insandır. Ben burada Atatürk’ün bir sanatçı olduğunu iddia ediyorum. Ben esasen grafiker ressamım, grafik kökenli bir sanatçıyım. Atatürk’ün de aynı şekilde çok başarılı kaligrafi sanatçısı, aynı şekilde bir grafiker olduğunu iddia ediyorum. İddiamı da ben şu şekilde ispat edebilirim. Cumhuriyet döneminden önce yani daha Latin alfabesinin ülkemizde kullanılmadan önceki dönemde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Mim ve Kaf harflerini kullanarak o zamanki Arap alfabesindeki Mustafa Kemal’in M’sini Mim harfinden kullanıyor, Kemal’i de Kaf harfinden kullanıyor. Bunu yaparken hem Arap hem Latin alfabesini birleştiriyor” diye konuştu.
 

KEÇECİ: HER ŞEYİ ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok özelliğini anlatmaya çalıştığını ifade eden Keçeci, “Mesela ben mastır yaptığımda yüksek lisans tezimde banknot matbaasında Atatürk’ün portreleri üzerinde çalışmalar yaptım. Burada mesela Atatürk’ün gülümsemesi gibi burada her şeyi anlatmaya çalışıyoruz. Bende bu çalışmada farklı malzemelerle Mustafa Kemal Atatürk’ü nasıl anlatabilirim, düşüncesiyle çalışma yaptım. İnsanlar değişik bir şey gördükleri zaman muazzam bir hayranlıkla bakıyor, bu çalışmayı da üniversitemizin organize etmiş olduğu kariyer fuarında da sergileme fırsatımız oldu. İlk defa orda sergiledik ve çok müthiş geri dönüşler aldık. Sanatçı adaylarının o içindeki kıpırtıyı çok hissettik, liseden ve farklı üniversitelerden üniversitemize gelen izleyiciler beni 5 dakika bırakmadı” diye kaydetti.
 

elazigsonhaber

Arıcak Net

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER