İpek Yolunda Çiftçilere Uygulamalı Eğitim Verilecek

İpek Yolunda Çiftçilere Uygulamalı Eğitim Verilecek

Türkiye’nin ve Avrupa'nın en büyüğü olma özelliğine sahip olan ve tüm enerjisini kendisi üreten İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezi, eğitimlerine devam ediyor. Her konuda tarımın önemine dikkat çekerek çalışmalarını bu yönde sürdüren ‘İpek Yolu’nda ‘TRB1 Bölgesi Tarımsal ve Kırsal Kalkınmada Kadın ve Gençlik Katılımı Projesi’ çerçevesinde ‘Genç Çiftçi Destek Programı hayata geçiriliyor. Fırat Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile Elazığ Valiliği, Elazığ Özel İdaresi, Fırat Üniversitesi ve Elazığ Belediyesi ortaklığında yürütülen proje kapsamında nane, sarı kantaron, lavanta, adaçayı, papatya ve kekik başta olmak üzere 3 milyon tıbbi ve aromatik bitki fidesi, çiftçilere verilecek uygulamalı eğitimin ardından ücretsiz olarak dağıtılacak.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İpek Yolu Tarımsal Kuluçka Koordinatörü Mehmet Şehmuz Çetinkaya, "İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezinde TRB1 Bölgesi Tarımsal ve Kırsal Kalkınmada Kadın ve Gençlik Katılımı Projesi çerçevesinde Elazığ İl Özel İdaresi ve İpekyolu Gençlik Vakfı tarafından desteklenen eğitimlerde genç ve kadın girişimcilerimize öncelikle tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi bakım ve hasat eğitimleri verilecektir. Eğitimi tamamlayan kadın ve gençlerimize talep ettikleri ve bünyemizde bulunan tıbbi aromatik fidelerimizden kendi arazilerine ekmeleri için vereceğiz. Aldıkları eğitimler doğrultusunda fidelerini yetiştirip bakımlarını yapan girişimcilerden hasat döneminde hasat yaptıkları ürünleri satın alarak veya pazar bulma konusunda destek olarak gelir sağlamalarına destek olacağız. Türkiye de ilk olarak gerçekleştirilecek bu programın tüm ülke genelinde ses getireceğini ve benzer uygulamalarında gerçekleşeceğini ümit ediyoruz" dedi.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi, bakım ve hasat eğitimlerinin verileceği projeye son başvuru tarihi 1 Mayıs olarak belirlendi.

sondakika23

Arıcak Net

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER