Milletvekili Erol, Yıkımlarla İlgili Soru Önergesi Verdi

Milletvekili Erol, Yıkımlarla İlgili Soru Önergesi Verdi

24 Ocak 2020 depreminin ardından ilimizde yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda Ağır Hasarlı olarak tespit edilen ve yıkımları konusunda çalışmaların başlatıldığı binalardan bazılarının usulsüz yıkımı son günlerde ilimiz kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu. Sert tartışmaların yaşandığı usulsüz yıkımlar ile ilgili olarak CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması talebi ile Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdiği açıklandı.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, TBMM’de 24 Ocak depremi sonrası Elazığ’da ağır hasarlı binaların yıkımlarının usulsüz yapıldığı iddialarına ilişkin soru önergesi verdi.

Elazığ’da son günlerde kamuoyu tarafından tartışılan ağır hasarlı binaların yıkımına ilişkin Erol, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlanması istemiyle soru önergesi sundu.

Erol, bakanın yanıtlaması talebiyle şu sorulara cevap verilmesini istedi:

1. İlimizde bugün itibari ile  “acil yıkım” çerçevesinde değerlendirilecek ve mutlaka kamunun yapabileceği özellikte yıkıma tabi bir bina kalmamasına rağmen yıkımlar halen kamu kurumlarınca mı yapılmaktadır? Özel mülk sahiplerine ait binaların yıkım işlemlerinin deprem ve risk gerekçesi gösterilerek çoğunluğu davetiye ve pazarlık usulü ile verilen ihaleler var mıdır? Verilmiş ise yasal dayanağı var mıdır? Kamunun, özel şahıslara ait binaların yıktırmasından doğan maddi kazancı kamu kurumlarından alınarak hak sahiplerine ödenmesi işlemi dava konusu olmayacak mıdır?

2. Elazığ’da bazı binaların kamu kurum ve kuruşlarının bilgisi olmadan yıkımı yapıldığına ilişkin iddialar yer almaktadır. Bunlardan eski adıyla “Harput Yetiştirme Yurdu”, yeni adıyla “Sevgi Evleri Koordinasyon Merkezi” gibi yaklaşık 4 milyon bedel hurdayı barındıran binanın ayrıca Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nin yıkım işleri ihale süreci hangi aşamadadır? Yıkım işi hangi firma tarafından, ne kadarlık bedelle alınmıştır? İddia edilen kaçak yıkımlara ilişkin bir soruşturma açılmış mıdır?

3. İl genelinde kamu binaları ve şahıs mülkleri dahil olmak üzere İl Özel İdare tarafından kaç yıkım kararı hangi ihale yöntemi ile yapılmış, bu ihaleler kimler tarafından, ne kadarlık bedelle alınmıştır?

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel EROL, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gelen yanıt neticesinde konunun takipçisi olacağını belirten EROL: “Hukuk devletinde kimse bir işi yaptım olduya getiremez, burası dağ başı değil; kanunlar, kurallar, kaideler var. Bunlara uygun yapılmayan işlerin de elbet bir müeyyidesi var. Yıkım işlerindeki her aşama kanunlara uygun şekilde ve şeffaflık gereği kamuoyunun bilgisi dahilinde olmalıdır. Deprem sonrasında zaten onlarca mağduriyet yaşayan Elazığımız’da yeni mağduriyetlerin yaşanmaması ve kuralsızlığın hâkim olmaması için sürecin yakından takipçisi olacağız,” dedi.

elazighaberkent

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2021, 15:39

Arıcak Net

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER