" Ülke Ekonomisinin Dengeleri Alt Üst Olmuştur "

" Ülke Ekonomisinin Dengeleri Alt Üst Olmuştur "

Ülke ekonomisinin faiz kararı sonrasında, alt üst olduğunu belirten Kangal açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı sonrası, yine her zaman olduğu gibi ülke ekonomisinin dengeleri alt üst olmuştur. Sadece siyasi talimat sonucu verilen karar ile döviz kuru tarihi seviyelerine çıkmış , Türkiye’nin risk primi ve ileriye dönük enflasyon ihtimali artarak ,   bunun da  etkisi ile hazinenin borçlanma faizleri ise tam tersi yönde  % 20,5 lara kadar yükselmiştir. Bu tür siyasi kararlar neticesinde artan kur sebebi ile , ülkemizdeki her alanda fiyat artışları ile birlikte enflasyon da yükselişe geçmiştir.

2018 yılından itibaren ülke ekonomisini yönetmeye çalışan tek akıl anlayışından önce , hazinenin borçlanma faizleri %10 civarlarında iken,  bugün bu rakam tam iki katına çıkmış bulunmaktadır.  Her geçen yıl bütçeden ödenecek faiz rakamları anormal bir artış göstermekte   , bu ise vatandaşımızın cebinden çıkmaktadır .  Yaşanan bu gelişmeler sonucu halkımız büyük bir çaresizlik ve endişe içerisindedir. Bu tür kararların, toplum nezdindeki etkileri düşünülmeden alınması , tek kişinin ben dedim oldu mantığı ile hareket ederek istişare ve ortak akıldan uzak kararlara imza atması ve bağımsız kararlar alması gereken,  Merkez Bankasının talimat ile para politikası üretmesi , ne yazık ki ülke ekonomimizi bu hale getirmiştir.

Artık bu saatten sonra Türkiye ekonomisini; ne faiz , ne kur ne de enflasyon rakamlarına müdahale ederek düzeltemeyeceklerini anlamaları gerekmektedir.  Bunun tek yolu  , ülkedeki hukuka olan güvenin , adalete olan inancın , insan hakları ve demokrasiye olan bağlılığın onarılması ile mümkün olduğu unutulmamalıdır. Bunun uygulanması noktasında ise , işinin ehli ve dürüst kadroların bir an önce iş başına getirilmesi gerekmektedir. Acilen şeffaf ve hesap verebilir bir yönetime olan ihtiyaç gün geçtikçe artmakta , ekonomide keyfi uygulamaların yerini,  kural bazlı bir yönetim anlayışı almalıdır.

Milletimiz bu tür ekonomik  badireleri önceden atlattığı gibi , yeniden  atlatacak güçlü bir irade ve yeteneğe sahiptir.

Kimse ümitsizliğe ve karamsarlığa kapılmasın , artık bu ülkenin güçlü kadrolarını oluşturacak , işinin ehli ve liyakatli insanlarını bir araya getirecek Ali Babacan öncülüğünde kurulan DEVA Partisi var. Bizler milletimizden alacağımız yetki ile , özlemini duyduğumuz huzurlu ve refah ortamının sağlanması amacıyla yorulmadan bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 

                                                           DEVA PARTİSİ ELAZIĞ İL BAŞKANI

                                                                       Av. Mehmet KANGAL

gunisigigazetesi

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021, 14:46

Arıcak Net

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER