Arıcak Suyu'nun talibi bitmiyor!

Bütün Arıcaklıların üzerinde hemfikir olduğu tek bir konu varsa, o da Arıcak'ı yaşanabilir bir yer yapan en önemli faktörün Akdağ suları olduğudur. Ama geçmişten bugüne, Su'yun önemini gerçekten anlayamayan veya bütün Arıcaklıların üzerinde söz hakkı olduğu suyun kendi kontrolleri altına olduğunu düşünen Arıcak idarecileri ve siyasetçileri, Arıcak suyunun paylaşımı ile ilgili projelere kapılarını kesin bir kararlılıkla kapatamamıştır. Zığır bölgesine yapılması planlanan HES projesinin ilçelilerin tepkisi sonucunda iptal edilmesinin üzerinden çok geçmeden, şimdi Arıcak suyu başka bir projenin konusu oldu.

Alınan bilgilere göre, İlçedeki tarım faaliyetlerini kolaylaştırmak amacıyla yapıldığı açıklanan Deştek Regülatörü ve Sulama kanalı projesine, Mirvan (Wer Ruy) suyunun borularla Arıcak köy ve mezralarına taşınması da eklendi.

La Deresi suyunun borularla Gümüşyaka mahallesine taşınma projesi sonrası adeta kuruma noktasına geldiğinin şahidi olan ilçeliler, Mirvan nehrinin de aynı akıbete uğramasından endişe ediyor. İlçelilerin içme ve sulama suyu ihtiyaçlarını büyük oranda karşılayan Mirvan nehrinin kuruması ise Arıcak'ın kurumasıyla aynı anlamı taşımaktadır.

Bu kadar su kaynağına sahip olan Arıcak'ta evlerde içme suyu kullanılamazken, tarım arazilerinde sulama sıkıntısından dolayı ilçeliler arasında tartışma yaşanırken, su sıkıntısından dolayı tarlaları gece saatlerinde sulama mecburiyeti ortadayken, yaz aylarında doğal haliyle bile kuruma noktasına gelen Mirvan suyunun borularla taşınmaya çalışılmasının hiç bir kabul edilebilir açıklaması bulunmamaktadır.

Arıcak köy ve mezralarında yaşanan içme ve sulama suyu sıkıntısı hepimizin malumudur. İlçelilerimizin bu sıkıntılarının giderilmesi hepimizin arzudur. Bu sorunu çözmek için onlarca farklı proje geliştirilebilir. Örneğin; coğrafi yapı olarak Karadeniz ilçelerine benzeyen Arıcak'ta, Karadeniz ilçelerinde olduğu gibi dere ıslahı sağlanıp, Mirvan suyu içerisindeki büyük taşlar kaldırılıp, suyun en az kayıpla köylere ve mezralara ulaşması sağlanabilir. Böylesi bir proje ile, Mirvan suyundaki taşkın riski azaltılmış olup, nehir üzerinde yer alan tarım arazileri zenginleştirlebilir. Mevcut durumda, Mirvan suyunun kış aylarında debisinin artması ve taşkınlar yaşanmasından dolayı var olan tarım arazileri kullanılamamaktadır. Çok daha akılcı ve ekonomik, ve en önemlisi bütün Arıcaklıların ortak yararına olan onlarca proje geliştirilebilir.

Ama her seferinde en kolay ve sadece bir kaç kişiye maddi fayda getirecek projeler seçilmesi ise Arıcaklılar olarak bizlere değersiz olduğumuzu hissettirmekte ve üzmektedir.

Arıcak suyu bütün Arıcaklılarındır ve bunun herkes tarafından iyi anlaşılması ve buna uygun kararlar alınması gerekmektedir.

ArıcakNet

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2021, 15:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER