Elazığ Valiliği’nden Hurda ve Kağıt Toplayıcıları İçin Yeni Düzenleme

Elazığ Valiliği’nden Hurda ve Kağıt Toplayıcıları İçin Yeni Düzenleme

Elazığ Valiliği, İl genelinde kamu düzeni ve güvenliğin temini, asayiş ve huzur ortamının korunması, hırsızlık suçu başta olmak üzere suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla hurda ve kağıt toplayıcılarıyla ilgili almış olduğu tedbir ve kararları resmi sitesinden duyurdu.

Alınan tedbir ve kararlar neticesinde;

 1. Hurda ve atık malzeme toplama faaliyetinde bulunacak şahısların İl, İlçe ve Belde Belediyelerine başvurarak gerekli izni almaları gerekmektedir.
 2. Hurda ve atık malzeme toplama izni alan şahıslar faaliyetlerini izin aldıkları ilçe ve belde sınırları dahilinde yürütebilecekler.
 3. İl, ilçe ve Belde Belediye Başkanlıkları tarafından, hurda ve atık toplama izni verilen şahıslara, ücretsiz olarak yaka kartı ve uzaktan görünürlüğü sağlayacak tek tip ve renkte reflektörlü yelek verilecek, yeleklerin ön ve arka kısmında ilin adı ile numara bulunacak, bu bilgiler izin verilecek kişilerle ilgili olarak Belediyelerce kayıt altına alınacak.
 4. Hurda ve atık malzeme toplama izni alan şahıslar, izin aldıkları il, ilçe ve belde sınırları içerisinde kendilerine verilen yelekleri giyerek ve yaka kartlarını takarak faaliyette bulunacaklardır.
 5. Yaka kartları ve yelekler, adına düzenlendikleri kişiler dışında başkaları tarafından kullanılamayacak, kullananlar ve kullandıranlar hakkında idari işlem yapılacaktır.
 6. Hakkında idari işlem yapılan şahısların hurda ve atık malzeme toplamada kullandıkları araç ve gereçlere de gerekli idari işlem yapılacaktır.
 7. Hurda ve atık toplama izni verilen şahıslar 08.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.
 8. Hurda ve atık toplama izni verilen şahıslar çöp konteynırları içerisinden malzeme toplamak amacı ile çöpleri dağıtmayacak, çevre kirliliğine sebep olmayacaklardır.
 9. Yukarıda belirtilen hususlara aykırı hareket ettiği tespit edilen şahıs veya tüzel kişiler hakkında uygulanan idari yaptırım kararları 48 saat içerisinde ilgili Belediye Zabıta Müdürlüğüne bildirilecektir.
 10. Hurda ve atık toplama izni verilen şahıslar ikametlerinde, ikamet eklentilerinde ve bahçelerinde atık ve hurda biriktirmeyecektir.
 11. Hakkında 3 (üç) kez idari işlem yapılan kişi veya kuruluşun hurda ve atık toplama faaliyetine son verilecek ve bir daha izin verilmeyecektir.
 12. Toplanan hurda ve atıklar aynı gün yetkili kurumca verilen lisansı/belgesi bulunan iş yerlerine teslim edilecek, hurda ve atık malzeme toplama izni alan şahısların depolama yapmasına izin verilmeyecektir. Bahsi geçen iş ve işlemlerin takibi Belediyelerce yapılacaktır.  

Valilik tarafından yayınlanan duyuruda, Elazığ İli Mülki sınırları dahilinde bulunan Belediyelerin Zabıta Müdürlükleri tarafından bu genelge hükümlerine uyulup uyulmadığına dair gerekli denetim ve kontroller yapılacağı, genelgeye aykırı hareket edenler hakkında ilgili mevzuat hükümleri saklı kalmak şartıyla idari para cezası uygulanacağı belirtilmiştir.

ArıcakNet

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2022, 13:49

Arıcak Net

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER